عطرک - آی مت | روش نوین در آموزش مفاهیم ریاضی به شیوه بازی و سرگرمی

روز شمار ترم جدید آی مت

کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال

بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی به حالتی گفته می شود که در آن کودک تحرک زیادی داشته و بیش از اندازه جنب وجوش دارد . این تحرک بالا و مصرف انرژی زیاد کودک باعث دردسرهایی برای خود و اطرافیانش در خانه و مدرسه می شود . این سطح از فعالیت ممکن است سبب ساز عواقب بدی برای کودک شود چرا که کودک با این عارضه تمام انرژی خود را برای جنب و جوش های خود تخلیه می کند و دیگر توانی برای کارهای دیگر همچون یادگیری ، آموزش مهارت ها و انجام تکالیف مدرسه نخواهد شد . اگر کودکان بیش فعال به موقع مورد درمان قرار نگیرند این امر موجب ترک تحصیل کودکان و قرار گرفتن آن ها در مسیر انحرافی شود .

از این رو والدین باید پس از تشخیص و شناسایی کودک بیش فعال و یافتن کوچکترین نشانه هایی از بیش فعالی در کودک برای درمان او اقدام کرده تا دچار عواقب بعد از آن در دوران نوجوانی و یا سنین بالاتر نشوند .

 

انواع کودکان بیش فعال:

بیش فعالی دارای ویژگی های بارزی است که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز، بروز اعمال ناگهانی و غیرقابل پیش بینی می شود. این اختلال سه نوع است؛

اختلال اول: در گونه اول که کودک فقط در توجه و تمرکز مشکل دارد.

اختلال دوم: در نوع دوم فقط پرتحرکی دیده می شود و بالاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک است و هم مشکل توجه و تمرکز دارد این اختلال در کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است و بیشتر در پسران اول خانواده مشاهده می شود.

اختلال سوم: معمولا اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود. کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اکثرا پرتحرک هستند و دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند؛ کم خواب، کم غذا هستند و زیاد گریه می کنند.

تعدادی از عوامل بیش فعالی

 1. پرحرفی‌
 2. مدام در حال حرکت و جنب‌و‌جوش بودن
 3. بی‌صبری و نداشتن تحمل برای ایستادن در صف و رعایت نوبت
 4. عصبی و حساس بودن و مرتب پایین و بالا پریدن
 5. هل دادن بقیه‌ی کودکان
 6. برهم زدن بازی بقیه‌
 7. انجام تکلیف‌های مدرسه بدون توجه و دقت
 8. «قاپیدن» وسایل و اسباب‌بازیهای کودکان دیگر
 9. نداشتن مهارتهای لازم در برقراری ارتباط‌های اجتماعی با دیگران
 10. گم‌کردن وسایل شخصی
 11. از این شاخه به آن شاخه پریدن

 

تشخیص بیش فعالی

تشخیص بیش فعالی با یک آزمون خاص امکانپذیر نیست. مجموعه ای از این علائم باید (حداقل در مدت شش ماه) مورد بررسی قرار بگیرد. کودک این موارد را معمولا قبل از هفت سالگی نشان می دهد. همچنین کودکی که دارای این نشانه هاست با رفتارهایش اطرافیان خود را در محیط های مختلفی مانند مدرسه یا خانه دچار مشکل می کند و حتی با گروه دوستان و همسالان خود نیز به راحتی کنار نمی آید.

عطرک مجری آی مت در ایران آموزش مفاهیم پایه ریاضی اصول تربیت کودکان کودکان بیش فعال