عطرک - آی مت | روش نوین در آموزش مفاهیم ریاضی به شیوه بازی و سرگرمی

روز شمار ترم جدید آی مت

مشورت کردن با کودکان

مشورت کردن با کودکان

آموزش مشورت کردن کودکان  به اعتقاد مشاوره برای یادگیری تکنیک روی هم گذاشتن فکر ها به منظور شناسایی راه حل های مختلف یک مساله برای آن ها مفید و در عین حال بسیار مهم است که می تواند برای مراحل دیگر و بالاتر زندگی آن ها اصلی اساسی باشد .

اینکه ما توصیه می کنیم برای حل مسایل حود چه مسایل مربوط به خانواده و چه مسایل مربوط به کودکان هر آن جه که هست به مراکز مشاوره مراجعه کنید تا راه حل های بهتر و بیشتری را برای تربیت صحیح به شما ارایه دهند ، دقیقا به همین منظور است که بتوانید با گذاشتن فکر ها را روی هم تکنیک پیدا کردن راه حل را به سادگی و با سرعت بیشتر بیابید .

از گروه کودکانی که قرار است به آن ها این مهارت مفید را بیاموزید بپرسید ” مشورت کردن و یا اصطلاحا فکرها را روی هم گذاشتن ” به چه معناست ؟

 

 

برای آموزش مشورت کردن کودکان به آن ها توضیح دهید :

اکثر اوقات برای یک مشکل بیش از یک راه حل وجود دارد . فکر کردن به راه حل های دیگر همیشه کار آسانی نیست و اینجاست که گذاشتن فکر ها را روی هم می تواند مفید واقع شود .

روی هم گذاشتن فکرها و مشورت کردن به این معنی است که هرچیزی که به ذهن تان می رسد را بدون اینکه نگران واکنش دیگران باشید عنوان کنید .

این کار برای بعضی افراد روش خوبی برای دست یابی به یک راه حل مناسب است . رو ی هم گذاشتن فکر ها به طور معمول خیلی طول نمی کشد – حدود پنج دقیقه – و واقعا می تواند کار سرگرم کننده ای باشد .

این کار به این منظور طراحی شده که شما از الگوهای عادی تفکر خود رها شوید و شیوه های جدیدی را برای نگاه کردن به مسایل پیدا کنید .

 

آزاد بودن تفکر و ایده در مشورت کردن کودکان

 

هیچ محدودیتی در روی هم گذاشتن افکار وجود ندارد و هر ایده ای در ابتدای امر می تواند خوب باشد . همه باید سعی کنند تمام ایده های ممکن را مطرح کنند و هیچ کس نباید در مورد این ایده ها بحث کند یا آن ها را قضاوت کند .

راه حل ها می توانند غیر معمول باشند و لزومی ندارد که حتما معقول باشند .  هیچ ایده ای مسخره یا مضحک نیست ، چرا که هرچند یک ایده ممکن است احمقانه به نظر برسد ، اما می تواند باعث شود که فرد دیگری به یک ایده ی بهتر و یا دیگر بیاندیشد . حتی همان می تواند بهترین ایده باشد .

یک مساله در گروه مطرح کنید و از افراد بخواهید تا حد امکان فکر های خود را روی هم بگذارند و ایده هایشان را عنوان کنند . ایده های آن ها را روی تخته سیاه و یا یک برگه ی بزرگ بنویسید .

در صورتی که زمان اجازه می دهد ، هریک از راه حل ها را ارزیابی کرده و حذف کنید تا زمانی که همه بر سر یک ایده به توافق برسند .

مشورت باید با توجه به سن فرزند ، میزان تجربه و اطلاعات او صورت گیرد. یعنی اموری که مربوط به او نیست و یا او اطلاعات لازم را برای اظهار نظر درباره‌اش ندارد، با او در میان نگذارید.

در اصولی که به آن باور دارید و نمی‌توانید تغییری در عقیده خود بدهید مشورت نکنید.

خود را آماده پذیرش نظر فرزندتان بکنید. پس به جای نظرخواهی بطور مطلق ، او را در برابر دو امر مساوی قرار دهید تا یکی را انتخاب کند. مثلا نپرسید "به نظر تو در تعطیلات چه کار کنیم؟" بلکه دو کار را که می‌توانید در تعطیلات انجام دهید مطرح کنید و از او بخواهید یکی را انتخاب کند.

در مشورت با فرزند به او کمک کنید تا یاد بگیرد جوانب مختلف یک موضوع را بسنجد بعد تصمیم بگیرد.

به فرزند کمک کنید تا درک کند که نظر مشورتی دادن به منزله نظر نهایی نیست.

مشورت کردن با فرزندان و نظر خواهی از آنها:    با توجه به اهمیت بسزایی که مشورت در رشد و بالندگی فرزندان دارد

در برخی از تصمیم گیری‌های مهم خانواده، بویژه در مواردی که به خود آنان مربوط می‌شود

فرزندان را شرکت داده و از نظرات آنها جویا شوید.

از بین چند گزینه به بچه‌ها، فرصت انتخاب بدهید و با این کار خود، حدود و ثغوری را برای دخیل کردن آنها در مشورت، در نظر بگیرید.

عطرک مجری آی مت در ایران آموزش مفاهیم پایه ریاضی تربیت کودک آموزش مشورت کردن با کودک