عطرک - آی مت | روش نوین در آموزش مفاهیم ریاضی به شیوه بازی و سرگرمی - به فرزندت یاد بده

روز شمار ترم جدید آی مت

به فرزندت یاد بده

به فرزندت یاد بده

به فرزندت یاد بده

بدنش فقط متعلق به خودش و اختیار بدنش فقط دست خودش است؛ نه هیچ‌کس دیگر

به کودک یاد بدهید موقع حمام پدر و مادر و موقع درمان پزشک یا پرستار اجازه دارند به بدن او دست بزنند به شرط اینکه قبلا حتما از کودک اجازه بگیرند. 
در غیر این صورت هیچکس مجاز به چنین کاری نیست و کودک باید به هر کسی در این باره نه بگوید و به فرد مورد اعتمادش این موضوع را اطلاع دهد.

 

 

مسائل جنسی چه آموزش هایی و در چه سنی؟

 

در هر سنی، کودکان باید اطلاعات جنسی خاصی را درباره جنسیت بدانند.

 

تا 5 سالگی:

 

نام درست اعضای جنسی شان را به آنها بگویید و آنها را با اندام خصوصی بدنشان آشنا کنید . طوری درباره تولد نوزاد توضیح دهید که درک درستی از اینکه نوزادان از کجا می آیند داشته باشند و نسبت به هویت جنسی خود احساس مثبتی داشته باشند.

 

بین 6 تا 9 سالگی:

 

در این سنین کودکان باید از تولیدمثل حیوانات و گیاهان درک درستی داشته باشند و تفاوت هر دو جنس را بدانند و برای نام گذاری نواحی جنسی از کلمه های درستی استفاده کنند.

 

بین 9 تا 13 سالگی:

 

در این سن کودک باید بداند جنسیت بخش طبیعی زندگی است ، با تغییرات جنسی دوران بلوغ آشنا شوند و از روند تولید مثل به درک درستی برسند همچنین نسبت به مقوله سوءاستفاده جنسی آگاهی داشته باشند.

 

اعضای خصوصی بدن

 

والدین باید درباره اندام خصوصی بدن کودکشان با آنها صحبت کنند و به آنها بفهمانند که هیچ کس نباید به این اندام نگاه کند یا آنها را لمس کند.

 

بهترین زمان برای صحبت درباره سوءاستفاده جنسی برای کودکان کوچک تر، هنگام حمام کردن بچه هاست . شما باید در این هنگام با اشاره به اعضای جنسی از عبارت «اعضای خصوصی بدن» استفاده کنید و با زبان ساده به کودکتان بگویید :«همه ما مسواک و شانه داریم اما هر کس تنها می تواند از مسواک و شانه خودش استفاده کند و نمی تواند از مال دیگران استفاده کند. آن ها خصوصی هستند. اعضای خصوصی بدن هم این چنین است یعنی همه آدم ها اعضای خصوصی در بدن شان دارند اما هر کس تنها می تواند به اعضای خصوصی بدن خودش دسترسی داشته باشد و نه دیگران».

 

درباره اعضای خصوصی بدن به او توضیح دهید و فقط به جز اندام داخل مایو به لب ، گردن و سینه ها اشاره کنید و آنها را جزو اندام خصوصی بدانید . اگر پسر دار هستید درباره اندام خصوصی به پسرتان آموزش دهید زیرا تنها دختران در معرض سوءاستفاده جنسی قرار نمی گیرند بلکه برخلاف باور عموم پسران بیشتر از دختران در معرض سوءاستفاده جنسی قرار دارند.

 

آموزش اندام خصوصی به کودکان

 

*بهترین روش صحبت درباره اندام های خصوصی بدن با کودکان

*آموزش های مهم مسائل جنسی برای جلوگیری از سوءاستفاده های جنسی

*با کودکان تان حرف بزنید تا اگر به چنین مواردی برخوردند ، واکنش نشان دهند:

 

*قتی یک نفر به تو می گوید به مادر و پدرت چیزی نگویی و رفتاری را به صورت راز نگه داری.

*هنگامی که یک نفر با تو رفتاری می کند که حس بدی نسبت به آن داری.

*هنگامی که کسی اندام خصوصیش را به تو نشان می دهد.

*هنگامی که کسی بزرگ تر از خودت از تو می خواهد کاری انجام دهی که مایل به انجام آن نیستی.

*وقتی کسی به بدن تو نگاه کند.

*هنگامی که کسی به اندام خصوصی تو دست می زند .

*وقتی کسی می خواهد به اندام های خصوصی او دست بزنی.

*وقتی در موقعیتی هستی که احساس ناراحتی می کنی یا احساس عجیبی داری.

 

 

نکات مهم آموزش مسائل جنسی به کودکان

 

دانستن مسائل جنسی برای جلوگیری از سوءاستفاده های جنسی از کودکان

 

برای اینکه کودکتان در زمان هایی که حریم بدنش مورد تجاوز قرار گیرد، بهترین عملکرد را داشته باشد باید آمادگی لازم را داشته و چنین موقعیت هایی را پیش بینی کنند . اما چگونه ؟

 

-1به او یاد دهید بگوید نه!

 

به کودکان تان یاد دهید در چنین موقعیتی داد بزنند و با صدای بلند بگویند نه و سپس مکان را ترک کنند و به پدر و مادرشان قضیه را بگویند . اگر به فرزندتان یاد دهید از داد زدن نترسد و به او بگویید کسی که کار اشتباهی می کند، باید بترسد و این فرد کسی است که او را اذیت می کند ، کودک اعتماد بنفس بیشتری می یابد و بلند نه می گوید.

 

-2 نقش بازی کنید

 

برای پیشگیری، از سوء استفاده جنسی از فرزندتان ،نقش بازی کنید و از او بپرسید که «اگر کسی خواست به اندام خصوصی تو دست بزند، یا لباس زیر تو را ببیند، چه کار می کنی؟». دقت کنید ببینید که همه راهکارهایی که به او گفته اید را اجرا می کند یا نه. در نقش بازی کردن به احساساتی که موقع نزدیک شدن به یک غریبه می تواند داشته باشد اشاره کنید و به او آموزش دهید وقتی چنین احساساتی داشت نترسد.

 

 

 

چگونه از سوء استفاده جنسی از کودکان جلوگیری کنیم؟

 

نشانه های سوءاستفاده جنسی از کودکان

 

بعد از سوءاستفاده جنسی بچه ها گوشه گیر می شوند، تغییر رفتار می دهند و زیاد گریه می کنند. مثلا بچه ای که از قبل بازیگوش بود، ممکن است اسرارآمیز و خشمگینانه رفتار کند و یا رفتارهای جنسی نا هنجار و نا مناسب با سنش از خود بروز دهد.

 

اگر کودکتان مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته ، آرام باشید و به او بگویید که بی گناه است و هیچ گاه او را مقصر اعلام نکنید یا توبیخ اش نکنید. این اتفاق برای کودکان بسیار ناراحت کننده است و باید از متخصصان سلامت روان کمک حرفه ای بگیرید.

 

 

موسسه عصر طلایی رشد کودک ایرانیان (عطرک) مجری آی مت در ایران imaths رشد کودک ترس کودکان مسائل جنسی آموزش مسائل جنسی