عطرک - آی مت | روش نوین در آموزش مفاهیم ریاضی به شیوه بازی و سرگرمی - به کودک نگویید پول ندارید!

روز شمار ترم جدید آی مت

به کودک نگویید پول ندارید!

به کودک نگویید پول ندارید!

به کودک نگویید پول ندارید!

 

به فرزند خود نگویید پول نداریم ، نمیتوانیم این رو بخریم ، یا لازم نداری . به فرزندتان بگویید اینقدر میتوانیم هزینه کنیم.

یا امروز این رو میتونی بخری . با بیان جمله مثبت ، به فرزندتان امنیت می دهید  در حالی که انتخاب هایش را محدود می کنید.در حالی که گفتن نمیتوانیم ، پول نداریم ، یا لازم نداری تنها بار منفی دارد و باعث عدم امنیت در کودک میشود .چون آن ها نگران میشوند که چه آینده ای در انتظارشان هست .

 

وقتی کودک شما اصرار به خرید یک اسباب‌بازی جدید دارد، از این جمله استفاده نکنید؛ چون به این معنی است که شما کنترل امور مالی خود را در دست ندارید و این می‌تواند برای بچه‌ها ترسناک باشد. همچنین آن‌ها ممکن است پیش خود فکر کنند «اگر شما استطاعت ندارید، پس چگونه یک خانه گرانقیمت در شمال شهر خریده‌اید؟» بهتر است به جای این جمله بگویید «ما این اسباب‌بازی را نمی‌خریم؛ چون به پولش برای چیز‌های مهمتر نیاز داریم». در صورتی که او اصرار کرد شما می‌توانید با او درباره نحوه پس‌انداز و مدیریت پول حرف بزنید.

درست است که باید کودک را با بعضی واقعیت‌های کلی و محدودیت‌هایش آشنا کنید ولی باید روش درستی را برای بیان آن در پیش بگیرید. بعضی والدین در دادن اطلاعات به کودک مبالغه می‌کنند و جایی که باید "نه" بگویند یا محدودیت را یادآوری کنند، یک راست می‌روند سر اصل مطلب و می‌گویند: ما پول نداریم و این را بارها تکرار می‌کنند .

هرگز نباید به این شکل با بچه حرف بزنید. ذهن کودک تحمل و توان پذیرش «پول نداریم» را ندارد و او را درگیر نگرانی وحشتناکی می‌کند. چون مدام پیش خودش فکر می‌کند که پدر و مادرش پول ندارند و ممکن است اتفاق بدی برای خانواده بیفتد. در این گونه مواقع بگویید: دخترم/پسرم! ما این ماه باید برای چه و چه هزینه کنیم و نمی توانیم مثلا فلان اسباب بازی را برایت بخریم. یا اینکه: «برای اینکه بتوانیم این خانه را بخریم و من و بابا و تو بتوانیم با هم در خانه خودمان زندگی کنیم، از بانک پول قرض کردیم و حالا باید این قرض‌ها را پس بدهیم. بنابراین این ماه نمی توانیم مسافرت برویم یا برای تو ماشین بخریم. ولی دو ماه دیگر (یا هر زمان دیگری که با واقعیت‌های زندگی تان هم خوانی دارد) می‌توانیم پول‌هایمان را جمع کنیم و این مشکل را به راحتی حل کنیم.» حتی می‌توانید از عبارت «پول نیست» استفاده کنید. ولی در ادامه حتما به کودک اطمینان بدهید که: «ولی من و بابا بلد هستیم که چطور دوباره پول در بیاوریم و نگذاریم مشکلی ایجاد شود. » هیچ وقت پیش بچه درباره اینکه چک یا قرض دارید و اگر قرض را پس ندهید یا چک را پاس نکنید چه اتفاقات بدی ممکن است برایتان بیفتد، حرف نزنید.

 

 

از چه سنی پول توجیبی بدهیم؟

از چهار سالگی به بعد باید به کودک پول تو جیبی بدهید. در این مرحله پول توجیبی باید به صورت روزانه پرداخت شود. به این ترتیب که نیاز روزانه کودک را تخمین بزنید و قدری کمتر از آن را به عنوان پول تو جیبی به او بدهید. هیچ وقت فراموش نکنید که کودک نباید هر چه می‌خواهد در اختیار داشته باشد. شما وظیفه دارید او را با قانون‌های واقعی زندگی آشنا کنید. یکی از قوانین مهم زندگی این است که همیشه همه چیز طبق خواست و اراده ما پیش نمی رود و برای به دست آوردن، باید زحمت کشید. نمی توان یک زمان قطعی برای ورود به مرحله دیگر تعیین کرد. وقتی متوجه شدید که خوب یاد گرفته است چطور پولش را خرج کند، پول تو جیبی را از روزانه به هفتگی، از هفتگی به دو هفته یک بار، از دو هفته یک بار به ماهی یک بار برسانید. اما این مراحل نباید به سرعت طی شوند. معمولا هر مرحله بنا به قاطعیت والدین، چیزی بین شش ماه تا یک سال طول می‌کشد.

 

 

موسسه عصر طلایی رشد کودک ایرانیان (عطرک) عطرک مجری آی مت در ایران آموزش مفاهیم ریاضی آی مت اصول تربیت کودک imaths پول تو جیبی مهارت پس انداز کردن نه گفتن به کودک