عطرک - آی مت | روش نوین در آموزش مفاهیم ریاضی به شیوه بازی و سرگرمی - تربیت جنسی کودک

روز شمار ترم جدید آی مت

تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودک

 

دسترسی آسان کودکان به ابزارهای اطلاعاتی، آموزش تربیت جنسی را به مهم ترین بخش از مهارت های مورد نیاز والدین امروزی تبدیل کرده است .


تربیت جنسی کودک یکی از مهم ترین و حساس ترین مسائل در حوزه های تربیت است زیرا نقشی مهم در آینده و سعادت و شقاوت کودک دارد. تلویزیون، ماهواره و اینترنت، از ویژگی های عصری است که در آن زندگی می کنیم و به نظر می رسد باید آگاهی و تربیت جنسی را از طریق صحیح به فرزندان منتقل کنیم.

عصر حاضر، عصر اطلاعات و سرعت است ، و بچه های ما فرزند همین زمانه اند. طوری که دیگر به این راحتی نمی توان سرنوشت آنها را از همان کودکی تا بزرگسالی و پیری خواند. دنیا پیچیده شده و آلوده. و خیلی ها پیچیدگی و آلودگی دنیای مدرن را بهانه می کنند، برای توجیه ناآگاهی شان از چیزهایی که باید به فرزندانشان بیاموزند.

آموزش در خصوص تربیت جنسی کودکان در تمام مراحل سنی باید صورت بگیرد. نمی توان اشاره به سن خاصی  کرد. از دوران پیش از دبستان، دبستان، دوران بلوغ، جوانی، میانسالی و حتی سالمندی این آموزش ها لازم است. البته شکل آن در هر دوره متفاوت است.

برخی آسیب ها علاوه بر این که جسم کودک را به شدت تهدید می کند،سلامت روان او را هم با مشکلات جبران ناپذیری مواجه خواهد کرد موضوع آسیب های جنسی از همین دسته است. آثار این زخم های روانی می تواند سال های سال در وجود فردی که مورد سوء استفاده قرار گرفته، باقی بماند. تربیت جنسی شیوه پیشگیرانه ای است که برای ایمن نگه داشتن کودک و اجتناب از مصائب و گرفتاری های بعدی مطرح می شود.

 

برخی جوامع توانسته اند با مسئله تربیت جنسی کودکان به شکلی علمی و عملی برخورد کنند اما در کشور ما به دلایلی این اتفاق نیفتاده است. با این حال، دیگر زمان پرده پوشی، نگاه حذفی و پاک کردن صورت مسئله به پایان رسیده است زیرا دسترسی آسان و چه بسا افسارگسیخته کودکان به ابزارهای ارتباطی سبب شده تا آن ها خیلی زودتر از گذشته با مسائل آشنا شوند؛ بنابراین آموزش های تربیت جنسی را می توان بخشی از مهارت های مورد نیاز والدین امروزی دانست.

دو موضوع سبب می شود علاقه کودکان به اطلاعات جنسی زیاد شود. اول دسترسی راحت به اطلاعات از طریق اینترنت، ماهواره، تلفن همراه و ... و تبادل آن ها در فضاهای مشترک کودکی مانند مدارس و مهد کودک ها و دوم، پنهان کاری والدین است. بنابراین چون کودکان فهم هوشمندانه ای از این موضوع ندارند؛ بی جواب ماندن سوال های اولیه عاملی برای کنجکاوی بیشتر می شود. بسیاری از والدین به اشتباه تصور می کنند غریزه جنسی در کودکان وجود ندارد و تا زمان بلوغ بروز نمی یابد.

تربیت جنسی فرایندی طولانی مدت است که در آن اطلاعاتی راجع به مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان داده می شود. این آگاهی ها به رشد جنسی سالم، پیشگیری از آزارهای جنسی و بهبود روابط فردی کودک منجر خواهد شد. با ارائه این اطلاعات حساب شده، کودکان درک بهتری از کارکرد بدن خود پیدا نموده و در نتیجه از بروز بسیاری از انحرافات جلوگیری خواهد شد.

کودک از زمانی که متولد می شود در حال دریافت اطلاعات جنسی از بدن خود و محیط اطراف است. برای مثال از شش ماهگی، کودک با لمس بدنش، متوجه اندام جنسی خود می شود. اما آموزش مسائل جنسی زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که کودک، مسئول توالت رفتن و نظافت اندام جنسی خود می شود، در حدود 5 سالگی توجه کودک به بدن خود و همچنین به بدن دیگران بیشتر جلب می شود؛ مثلا دوست دارد، نقش دکتر را در بازی با هم سن و سال هایش ایفا کند. در این سن به دلیل ارتباط کودک با کودکان دیگر (در مکان هایی مثل میهمانی ها، مهدکودک ها، سالن های ورزشی و ...) اهمیت تربیت جنسی توسط والدین صدچندان است.

 

والدین نگران بخوانند.

ده ارزشی که باید به فرزندانمان بیاموزانیم

4 جمله با تاثیر مثبت در تربیت صحیح کودک 

اشتباه بزرگ والدین

 

عطرک مجری آی مت در ایران آموزش مفاهیم پایه ریاضی مهارت والدین تربیت جنسی کودک