عطرک - آی مت | روش نوین در آموزش مفاهیم ریاضی به شیوه بازی و سرگرمی

روز شمار ترم جدید آی مت

آموزش همکاری کودکان در خانه

 

همه ی والدین می دانند که فرزندانشان باید از سنین کودکی با مسئولیت داشتن و برآمدن از عهده گرفتن آن آشنا شوند تا در آینده فرد مسئولیت پذیری شوند و همچنین والدین نیز می دانند که با کمک فرزندان در خانه می توانند کارهای خانه را زودتر تمام کنند و به گذراندن وقت بایکدیگر بپردازند.

کودکان نیز علاقمند به انجامِ کار‌های خانه هستند. آن‌ها کمک کردن و همکاری در کارهای خانه را به دلیل تقویت حس استقلال و مشارکتشان دوست دارند. کودکان از اینکه  می‌توانند مهارت‌هایشان را به کار گیرند به خود می‌بالند به علاوه با انجام این مشارکت او حس میکندکه مرکز جهان نیست و قسمتی از یک تیم محسوب می‌شود .


به هنگام خردسالی این کمک کردن فقط به عنوان ایجاد عادت همکاری در کودک در نظر گرفته می‌شود . معمولاً کودکان نوپا و خردسال عاشقِ همکاری کردن در کارهای خانه هستند! شما می‌توانید از این احساس استفاده کنید و وظایفی کوچک را به آن‌ها محول نمایید تا این قضیه برای کودک به شکل یک رفتار درآید . در این میان کودکان را دست کم نگیرید. اکثر پدر و مادرها معمولاً کار‌هایی را که کودکان قادر به انجامشان هستند را پایین‌تر از میزان واقعی توان کودک در نظر می‌گیرند.


استفاده از مسواک ، توالت رفتن ، شستن دست و صورت و پوشیدن لباس و انجام کارهای شخصی را اکثر کودکان می‌توانند  در خردسالی خودشان انجام دهند. و بعضی والدین انجامِ این کارها  را کافی می‌دانند ، اما بایستی به کودکان مسئولیت‌هایی درزمینه انجام کار‌های خانه نیز محول کنید تا مسئولیت پذیری اجتماعی را نیز یاد بگیرد .
-
کارهایی به کودک خود محول کنید که مناسب سن و سال کودک باشد. زیرا اگر از کودک  کاری بخواهید انجام دهد و نتواند دچار نامیدی و شکست می‌گردد.
-
همچنین از سپردن کارهایی که در آن باید از اشیا خطرناک  مثل  چاقو و اشیاء شکستنی  استفاده شوند یا با مواد شیمیایی سر و کار دارند خودداری کنید.

 

توصیه هایی برای همکاری کودکان در خانه

 

1- منظم کردن اتاق و اسباب بازی ها

کودکان بین 18 تا 24 ماه می توانند در تمیز کردن اتاقشان کمک کنند و وسایل خود را جابجا کنند . آنها می توانند لباس های کثیف خود را داخل سبد لباس بریزند تا شما آنها را بشویید و اینکه فرزندانتان به شما کمک کنند هیچ مشکلی ندارد بلکه شما با این کار به آنها در رشد کردنشان کمک می کنید و حتی می توانید به آنها اجازه آبیاری گیاهان را بدهید و هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد کرد .

2- کمک کردن در چیدن میز

کودک شما می تواند از 3 سالگی در کمک کردن در آشپزخانه به شما کمک کنند و می توانند در چیدن میز غذا به شما کمک کنند و حتی می توانند در درست کردن غذا در مراحلی که مناسب سن آنها باشد اجازه بدهید تا به شما کمک کنند و در حین کمک کردن آنها حواستان به فرزندتان باشد و تا زمانیکه شما آشپزخانه را امن نکرده اید توصیه می شود که اجازه ورود به آشپزخانه را به آنها بدهید برای مثال تمام وسایل تیز را از دسترسی آنها خارج کنید و کودک شما می تواند با این سن در تمیز کردن اتاقش کمک کند.

3- آماده کردن غذا

کودکان بین 4 الی 6 سال می توانند در اماده سازی غذا به شما کمک کنند و می توانید آموزش های اولیه را برای درست کردن غذا به آنها بیاموزید . می توانید به آنها نحوه شستشوی ظروف را بیاموزید تا بتوانند به شما در شستشوی ظروف کمک کنند و تمام مسئولیت هایی که به آنها داده اید مراقب باشید که خطا و اشتباهی رخ ندهد.

4- تمیز کردن خانه

اگر فرزند 7 ساله شما در تمییز کردن خانه علاقه نشان داد ، می توانید به آن مسولیت جارو کشیدن خانه را بسپارید تا بتوانند به شما کمک کرده باشند و وقتشان به بطالت نگذرد و جارو کشیدن خانه را برای آنها بطور روزمره نکنید و لازم نیست که هر روز خانه را جاروبرقی بکشند .

عطرک مجری آی مت در ایران آموزش مفاهیم پایه ریاضی مسئولیت پذیری همکاری آموزش کودکان